Orion'un Kemeri

Orion'un Kemeri

Orion'un Kemeri,Üç Kral veya Üç Kız Kardeş olarak da bilinen Orion'un Kemeri, Orion takımyıldızının Parçası Olan 3 Yıldız'ın Oluşturduğu bir yıldız kuşağıdır . Ve Orion Kuşağı 3 Tane Yıldızdan Oluşuyor ve Bu Yıldızlar Sırasıyla Alnitak, alnilam ve Mintaka Olarak Sıralanıyor. .

Gece gökyüzünde Orion Kemeri'ni aramaya çalışmak, Orion'u gökyüzünde bulmanın en kolay yoludur. Yıldızlar aşağı yukarı düz bir çizgide eşit olarak aralıklıdır ve bu nedenle Orion Kemeri olarak görselleştirilebilir. En iyi Kuzey Kış / Güney Yaz aylarında gece gökyüzünde, özellikle Ocak ayı 9: 00'da görülürler.

 

Alnitak (ζ Orionis), Orion kuşağının doğu ucunda üçlü bir yıldız sistemidir ve Dünya'dan 1.260 ışıkyılı uzaklıktadır. Alnitak B, her 1.500 yılda bir Alnitak A'nın etrafında dönen 4. büyüklükte B tipi bir yıldızdır. Birincil (Alnitak A), Alnitak Aa (O9.7 Ibe spektral tipinin mavi bir süpergeni ve 2.0'lık görünen bir büyüklük) ve Alnitak Ab (O9V spektral tipinin mavi bir cücesi ve yaklaşık 4). Alnitak Aa'nın Güneş'ten 28 kat daha büyük olduğu ve 20 kat daha büyük bir çapa sahip olduğu tahmin edilmektedir. Gece gökyüzündeki O sınıfının en parlak yıldızıdır.

Alnilam (ε Orionis) Dünya'dan yaklaşık 2.000 ışıkyılı uzaklıkta ve 1.70 büyüklüğünde bir süperdev . Gökyüzündeki 29. en parlak yıldız ve Orion'daki dördüncü en parlak yıldızdır. Güneş'ten 375.000 kat daha parlaktır. Spektrumu, diğer yıldızların sınıflandırıldığı sabit bağlantı noktalarından biri olarak hizmet eder.

Mintaka (δ Orionis) 1.200 ışıkyılı uzaklıkta ve 2.21 büyüklüğünde parlıyor. Mintaka, Güneş'ten 90.000 kat daha parlaktır. Mintaka çift yıldızdır. İki yıldız her 5.73 günde bir yörüngede dönüyor.

Richard Hinckley Allen Orion Kuşağı için birçok halk ismini listeler. İngilizce olanlar şunlardır: Jacob 's Mil veya Yakup'un Personel; Peter'ın Personeli; Altın Avlu kolu ; L veya Ell ; Ell ve Yard ; Yard-stick ve Yard-değnek; Ellwand ; Our Lady of 'ın Wand; Magi / Üç Kral; Üç Marys ; ya da sadece Üç Yıldız.


Fin mitolojisinde Avcı Kuşağı'na Väinämöisen vyö ( Väinämöinen'in Kemeri) denir. Kapalı "askıda" görünen yıldız kemer Kalevanmiekka adında bir asterism (oluşturacak Kaleva 'ın kılıcı ).   Ön-Christian Scandinavia, kayış olarak bilinen Frigg sitesindeki distaff (Friggerock) ya da Freyja 'in distaff. Benzer şekilde Jacob'un Personeli ve Peter'ın Personeli, Üç Magi veya Üç Kral gibi Avrupa İncil'den türetilmiş terimlerdi. Väinämöinen'in Scythe ( Kalevala ) ve Kalevan Kılıcı Fin mitolojisinin terimleridir.Kemerin üç yıldızı Portekiz ve Güney Amerika'da İspanyolca Las Tres Marías ve Portekizce'de "As Três Marias" olarak bilinir. Ayrıca Güneş en alt noktasındayken kuzey gece gökyüzünü işaretlerler ve eski zaman işleyişi için açık bir işaretçidirler. Filipinler ve Porto Riko'da,   onlar denir Los Tres Reyes Magos .  Yıldızlar, Magi'nin Çocuk İsa'yı ziyaretini anan Hıristiyan bayramı Epiphany döneminde Ocak ayı başlarında görünmeye başlar.  

Kuzeybatı Meksika'nın Seri halkı, üç yıldızdan oluşan üç kemer yıldızını Hapj (bir avcıyı gösteren isim) olarak adlandırır: Hap (katır geyiği), Haamoja (pronghorn) ve Mojet (bighorn koyun). Hap ortada ve avcı tarafından vuruldu; Kanı Tiburón Adası'na damladı.

Siyah Adamlar (1997) filminde, kahramanlar "bir galaksiyi" ararlar, bir uzaylıya göre "Orion'un Kemerinde" olan büyük bir enerji kaynağı. Göksel Avcı Kemeri arandı ama orada galaksi bulunamadı. Sonunda galaksinin uzaylı kedinin yakasındaki Orion adlı bir mücevherde gizlendiğini anlıyorlar.