Half-Life Oyunun Gelişim Serüveni

Half-Life Oyunun Gelişim Serüveni

Half-Life (Türkçe: Yarı Ömür), Valve tarafından geliştirilen, bir birinci şahıs nişancı türünden bilimkurgu video oyunu serisidir. Oyunun simgesi Yunanca lambda (λ) harfidir. Aynı zamanda ilk Half-Life oyunundaki Lambda Core adlı bölüm de ismini buradan almaktadır. En fazla satmış oyunlar arasındadır.

Half-Life'ın ana kahramanı Gordon Freeman isimli bir Black Mesa çalışanıdır.

 


GoldSrc dönemi


Half-Life

Half-Life, serinin ilk oyunu olarak, Gordon Freeman'nın deney hatası sonucu büyük bir patlamayla Xen gezegeni ile dünya arasında geçit açılmasıyla başlar.

Uplink

Half-Life: Uplink, Half-Life'ın resmî tanıtım sürümüdür.

Opposing Force

Gordon Freeman

Half-Life: Opposing Force

Half-Life: Opposing Force, Gearbox Software tarafından geliştirilen Half-Life'ın ilk resmi eklentisi. Bu eklentide uçağın düşmesi yüzünden görevini öğrenemeden görev yerine ulaşan Adrian Shephard isimli bir askeri yönetiyoruz.

Blue Shift

Half-Life: Blue Shift, Gearbox Software tarafından geliştirilen Half-Life'ın ikinci eklentisi. Bu kez olaylara, uzaylı istilasından kaçmaya çalışan Black Mesa güvenlik görevlisi Barney Calhoun'un gözünden tanık olunmaktadır.

Decay

Half-Life: Decay, Gearbox Software tarafından geliştirilen Half-Life'ın üçüncü ve son eklentisi. Sadece PlayStation 2 üzerinde yer almaktadır. Ana kahramanlar Dr. Gina Cross ve Dr. Colette Green isimli ikilidir. Diğer oyunlardan farklı olarak, Decay eşgüdümlü oynayış sunmaktadır. Decay oyunun sevenleri tarafından PC'ye uyarlanmıştır.

 


Source dönemi


Half Life 2

Half-Life 2

Half-Life 2, Half-Life'ın yakın gelecekte Şehir 17 ve çevresinde geçen devam oyunudur. (yıl 2010)

Episode One

Half-Life 2: Episode One, Episode üçlemesinin ilk oyunu.

Episode Two

Half-Life 2: Episode Two, Episode üçlemesinin ikinci oyunu.

Portal

Portal, Half-Life evreninde geçen bir oyundur. Stratejik bir bulmaca şeklinde olan bir oyundur, amaç çeşitli geçitlerden geçerek oyunu kazanmaktır.

Lost Coast

Half-Life 2: Lost Coast, Valve'nin High Dynamic Range Lighting teknolojisini tanıtmak amaçlı olan tanıtım oyunudur.

Half-Life: Source

Half-Life: Source, Half-Life'ın Source motoru'na uyarlanmış sürümü.

Portal 2

Portal oyununun devamıdır.